reklama

Nechajte Chárona čakať !

Kto pozná grécku mytológiu vie, že Cháron je postava gréckej mytológie, ktorá ako prievozník prepravuje ľudí na "druhú stranu", na druhý svet. Tak s takýmto reklamným sloganom prišiel na slovenský trh prvý statín. Pre laikov na vysvetlenie, ide o liek, ktorý sa dáva na zníženie hladiny cholesterolu. Ešte asi pred 5 rokmi, nepamätám si to presne, ho mohli užívať len ľudia, ktorí už boli po nejakej cievnej príhode. Tento liek, resp. táto skupina, spôsobila v liečbe a prevencii kardiovaskulárnych ochorení doslova revolúciu. Môžme to prirovnať objaveniu penicilínu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Zistilo sa, že okrem toho, že tieto lieky (niektoré viac, niektoré menej) znižujú cholesterol, majú aj iné, tzv. pleiotropné účinky. Povedané ľudskou rečou. Ak sa vám zužuje cieva tým, že asymetrcky zhrubne - tvorí sa aterosklerotický plak, hrozí, že v prípade, že sa napr. poškodí vnútorná výstelka cievy, môže dôjsť k jej náhlemu uzáveru.

Obrázok blogu

Ak ide o cievu na srdci, vyvíja sa infarkt. Pleiotropný účinok znamená, že nestabilný aterosklerotický plak sa vďaka ukladaniu kalciových solí stane stabilným, t.j. nehrozí akútny uzáver cievy. To je veľká vec. Pre tieto dôvody a aj preto, že sme ako štát zbohatli, sme si mohli dovoliť zrušiť obmedzenie na predpis týchto liekov, a že od istej doby to môže predpisovať aj obvodný lekár. Neviem, či si laická verejnosť uvedomuje túto vymoženosť, ktorú ako spoločnosť máme. Nechcem glorifikovať túto skupinu liekov, ale štatistické výsledky štúdií sú veľmi presvedčivé. Nie je to len o tejto skupine liekov, ale o celkovom prístupe k liečbe. Niekde som čítal (údaj z roku 2005), že úmrtnosť na srdcové infarkty na Slovensku klesla v priebehu 10 rokov na asi 10%.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno sa nám zdá, že so zdravotníctvom na Slovensku to ide dolu vodou, čo je aj pravda, ale treba si všímať aj to dobré. Ďaľším dôkazom, ja hovorím, blahobytu nášho štátu, je aj to, že keď dostanete srdcový infarkt, t.j. upchá sa vám cieva, ktorá zásobuje srdce, máte možnosť byť akútne ošetrení (vyliečení) na jednom z troch špičkových pracovísk. Upchatá cieva sa rekanalizuje (spriechodní) a dá sa tam špeciálna sieťka, ktorá zabráni ďaľšiemu zužovaniu.

Obrázok blogu

 http://www.youtube.com/watch?v=fmlHydYGQBQ

Píšem to aj preto, lebo som si to uvedomil dnes v noci, keď som bol s pacientom s akútnym infarktom spodnej steny v kardiocentre v BB, že aké máme v súčasnosti možnosti (hoci na bratov Čechov sa nechytáme), a že už sú dúfam za nami časy, kedy ľudia umierali na infarkty, lebo nemali známosti a pod.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Presne s tou istou diagnózou, akú som uviedol vyššie, som videl pred 10 rokmi umierať 35-ročného muža, po ktorom ostali tri malé deti. A určite nebol jediný, na ktorého si Cháron počkal. Tento môj nočný prípad mal možno šťastie aj v tom, že mu jeho obvodný lekár pred 3 mesiacmi začal písať liek, ktorý, takisto ako statíny, dramaticky ovplyvnil prognózu pacientov s akútnym srdcovým infarktom.

Chcem veriť, že aj vďaka poctivej práci nás zdravotníkov v teréne, necháme Chárona čakať...

Rastislav Zanovit

Rastislav Zanovit

Bloger 
  • Počet článkov:  71
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som manžel, cyklista, lekár, atď. Zoznam autorových rubrík:  zdravotníctvonámestovoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu