reklama

K "zákonu o likvidácii zdravotníckych zariadení"

Veril som tomu, že transformácia nemocníc je konštruktívny krok smerom k zlepšeniu fungovania nášho zdravotníctva. Tak aby peniaze, ktoré tam idú, boli použité čo najefektívnejšie najmä z pohľadu kvality a spokojnosti ľudí. Hovorilo sa, že transformácia je skrytá privatizácia , že transformácia vo fáze, keď väčšina nemocníc generuje dlh, je v podstate likvidáciou nemocníc a ich prípravou pre finančných žralokov. Kým v prípade zákona o transformácii nemocníc bola aká taká názorová rozdielnosť, v prípade „zákona o likvidácii nemocníc“ pod rúškom zvyšovania platov zdravotných sestier došlo k nezvyčajnej názorovej zhode.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Túto likvidáciu zdravotníckych zariadení pri zákone o minimálnych mzdových nárokoch sestier podporili politici naprieč politickým spektrom. Inak ako likvidáciou to za súčasných okolostí nazvať neviem a týka sa momentálne nielen nemocníc, ale aj veľkého množstva ambulancií. Nemocnice mali z rôznych dôvodov problém vyjsť z tých peňazí, ktoré na mesačnej báze od poisťovní dostávajú už aj doteraz. Mnohé neplatili napr. odvody do Sociálnej poisťovne a za lieky a z mesiaca na mesiac nabaľovali snehovú guľu dlhov a tlačili ju pred sebou. Tak teraz tá guľa bude ešte väčšia. Vie sa, že v niektorých častiach Slovenska máme veľmi hustú sieť nemocníc, a že by bolo potrebné ju zredukovať. Doteraz sa vždy akékoľvek takéto snahy stretli s veľkým odporom verejnosti, čo je prirodzené. (ale čo majú potom povedať regióny, kde je tá sieť riedka ?) Politici v tomto prípade preniesli biľag rozhodnutia o zrušení oddelení a nemocníc na predstaviteľov VÚC a managerov nemocníc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Som zvedavý ako sa s problémom zväčšujúcich sa dlhov nemocníc popasuje nové politické zoskupenie a dúfam, že to bude v rovnakej zhode ako pri platoch sestričiek, a že to budú riešiť, čo najskôr.

Kým nemocnice môžu ísť do dlhu s nádejou, že ich zasa niekto od dĺži, ako sa doteraz vždy stalo, ambulancie tú možnosť nemajú. Mnohé vidiecke obvody, kde jednoducho nie je prírastok obyvateľstva, skôr naopak, už teraz len len, že prežívajú a tento zákon ich rakvu len zaklincuje. Je to jednoduchá matematika. Náklady na mzdu sestry podľa odpracovaných rokov, nájom, energie, materiál, upratovanie, telekomunikačné služby, lieky, doprava, plat lekára, to sú nevyhnutné náklady. Ktoré ambulancie to nebudú vedieť zvládnuť, tak jednoducho skončia a ľudia, ktorí využívali dostupnosť lekára v svojej obci, budú musieť za touto bazálnou zdravotnou starostlivosťou cestovať. Pán minister možno v neznalosti pomerov hovoril o kapitačnej platbe, ktorá by mala vykryť ekonomické náklady takýchto ambulancií. Treba však povedať, aká je realita periférnych oblastí, kde práve kvôli nedostatku pracovných príležitostí robí množstvo ľudí v zahraničí, na ktorých sa kapitačná platba nevzťahuje resp. bývajú tam občania poberajúci dôchodok z inej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je ľahké povedať a – zvýšte mzdy, keď sa však nepovie b – z čoho, tak je to minimálne neseriózne. Pokiaľ to nie je samozrejme zámer.

Rastislav Zanovit

Rastislav Zanovit

Bloger 
  • Počet článkov:  71
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som manžel, cyklista, lekár, atď. Zoznam autorových rubrík:  zdravotníctvonámestovoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu