Má petícia za zachovanie dialýzy v Námestove šancu na úspech ?

Autor: Rastislav Zanovit | 11.3.2014 o 12:30 | Karma článku: 4,35 | Prečítané:  373x

Napadá mi ešte jedna otázka. Komu bude petičný výbor túto petíciu adresovať ? Keď niečo funguje, nikoho nezaujíma ako to funguje, či ten, kto to prevádzkuje nemá nejaký problém a podobne. Ale keď sa situácia ide meniť, sú tu silné emócie a výroky. Z pohľadu pacienta, ktorý musí 3 x týždenne dochádzať na “umelú obličku” 35 km z Oravskej Lesnej do Námestova a späť a pri zrušení dialýzy by mal dochádzať o ďaľších 20 km viac, je to jednoznačne zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Treba však povedať, že rozhodnutie o zlúčení dialyzačných pracovísk je z môjho pohľadu čisto ekonomické rozhodnutie. Takto je nastavený systém. Musíte zaplatiť prevádzku, zamestnancov so všetkým, čo k tomu patrí, teda aj s odvodmi. Nie ako väčšina nemocníc. Prečo sa však rozhodla firma vytvoriť jedno pracovisko a to v Trstenej ? Napr. aj kvôli dostupnosti nemocnice. Ale určite úlohu mohla zohrať cena a dostupnosť vhodných pozemkov na stavbu zariadenia. Nechcem obhajovať firmu B-Braun, len možno rozšíriť zorný uhol pohľadu na vec.

Ja by som sa spýtal, že kto je za to zodpovedný, a či urobili starostovia obcí námestovského okresu a vedenie Oravskej polikliniky všetko preto, aby tu dialýza ostala. Možno by stačilo prehodnotiť nájom, prípadne dohodnúť so starostami, že budú na prevádzke participovať. Podobný problém je s LSPP (lekárska služba prvej pomoci). Už dávno sa mohli okresy Tvrdošín a Námestovo zlúčiť do jednej stanice, ktorá by bola v Trstenej. Je to návrh odboru zdravotníctva ŽSK starý aj tri roky, nakoľko sieť LSPP je v rámci kraja dvojnásobne zhustená ako by mala byť. Zatiaľ sa tak nestalo, lebo to dotujú svojou prácou poskytovatelia, ktorí tam musia pracovať.

Ale ak sa ešte vrátim k téme dialýz, tak tí pacienti z Oravskej Lesnej, ktorých sa to najviac dotkne, sa môžu rozhodnúť, či budú chodiť na očistenie krvi do Trstenej alebo do Čadce prípadne Žiliny, lebo to už je o tom istom. V takomto prípade by s tým poisťovňa nemala robiť problém.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?