Má petícia za zachovanie dialýzy v Námestove šancu na úspech ?

Autor: Rastislav Zanovit | 11.3.2014 o 12:30 | Karma článku: 4,35 | Prečítané:  382x

Napadá mi ešte jedna otázka. Komu bude petičný výbor túto petíciu adresovať ? Keď niečo funguje, nikoho nezaujíma ako to funguje, či ten, kto to prevádzkuje nemá nejaký problém a podobne. Ale keď sa situácia ide meniť, sú tu silné emócie a výroky. Z pohľadu pacienta, ktorý musí 3 x týždenne dochádzať na “umelú obličku” 35 km z Oravskej Lesnej do Námestova a späť a pri zrušení dialýzy by mal dochádzať o ďaľších 20 km viac, je to jednoznačne zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Treba však povedať, že rozhodnutie o zlúčení dialyzačných pracovísk je z môjho pohľadu čisto ekonomické rozhodnutie. Takto je nastavený systém. Musíte zaplatiť prevádzku, zamestnancov so všetkým, čo k tomu patrí, teda aj s odvodmi. Nie ako väčšina nemocníc. Prečo sa však rozhodla firma vytvoriť jedno pracovisko a to v Trstenej ? Napr. aj kvôli dostupnosti nemocnice. Ale určite úlohu mohla zohrať cena a dostupnosť vhodných pozemkov na stavbu zariadenia. Nechcem obhajovať firmu B-Braun, len možno rozšíriť zorný uhol pohľadu na vec.

Ja by som sa spýtal, že kto je za to zodpovedný, a či urobili starostovia obcí námestovského okresu a vedenie Oravskej polikliniky všetko preto, aby tu dialýza ostala. Možno by stačilo prehodnotiť nájom, prípadne dohodnúť so starostami, že budú na prevádzke participovať. Podobný problém je s LSPP (lekárska služba prvej pomoci). Už dávno sa mohli okresy Tvrdošín a Námestovo zlúčiť do jednej stanice, ktorá by bola v Trstenej. Je to návrh odboru zdravotníctva ŽSK starý aj tri roky, nakoľko sieť LSPP je v rámci kraja dvojnásobne zhustená ako by mala byť. Zatiaľ sa tak nestalo, lebo to dotujú svojou prácou poskytovatelia, ktorí tam musia pracovať.

Ale ak sa ešte vrátim k téme dialýz, tak tí pacienti z Oravskej Lesnej, ktorých sa to najviac dotkne, sa môžu rozhodnúť, či budú chodiť na očistenie krvi do Trstenej alebo do Čadce prípadne Žiliny, lebo to už je o tom istom. V takomto prípade by s tým poisťovňa nemala robiť problém.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?