reklama

Anomálie slovenského zdravotníctva

Včera som bol opäť raz na panskom. Ako sa hovorí  v Jánošíkovi Stana Štepku v RND: “celý den som vylihuval - na dereši. Né že by sa tam ležalo zle. Len tí reči okolo teho”.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Povedané inak mal som službu na LSPP a opäť som dostal podnet zamyslieť sa nad realitou slovenského zdravotníctva.Zachytil som v tlači informáciu, že do volieb sa s pohotovosťou nič robiť nebude. Prečo ? Lebo je pred voľbami. Čiže žiadne skracovanie do 22.00 hod a nevoľníctvo pokračuje. Ministerstvo práce a sociálnych vecí dostalo rébus, že ako započítať do dôchodku čas odpracovaný v rámci nútených prác na LSPP za nulovú odmenu. Zistili, že sa to nedá započítať. A my ostatní, čo máme od 1 do 3 eur/hodinu to tiež nemáme započítavané, lebo to nikto nevykonáva na základe pracovno-právneho vzťahu,ktorý zakladá povinné dôchodkové poistenie. Tak to je prvá anomália. Lekárom zamestnancom sa nočné služby rátajú do dôchodku, lekárom podieľajúcim sa na nútených prácach v rámci LSPP nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inak v LSPP je viacero zaujímavých anomálnych fenoménov. Sú také LSPP, ktoré sú v mestách, kde máte nemocnicu, v rámci ,ktorej funguje tzv. ÚPS (ústavná pohotovostná služba), kde máte kolegov špecialistov, kam pacienta môžte odoslať. Máte k dispozícii aj laboratórium, či rtg pracovisko. Tam má často LSPP funkciu prietokového ohrievača, kde sa pacient zdrží cestou na ÚPS. Niekde to funguje len ako virtuálny prietokový ohrievač, to znamená, že pacient je ošetrený na ÚPS a na konci služby je zabodovaný aj na LSPP, lebo veď aj tam to poisťovňa zaplatí. Škoda prísť o eurá, nie? No a sú LSPP ako napr. u nás v Námestove, kde najbližšia nemocnica je 20 km, kedy si musíte rozmyslieť, či pacienta pošlete do nemocnice alebo nie. Keďže v našej oblasti sú chlapi zruční a každý má doma brúsku, je úplne bežné, že si chodia na LSPP vyberať cudzie telesá z očí. Poisťovne však tento výkon nechcú uhrádzať. Chcú radšej, aby pacient cestoval 55 km na najbližšiu očnú ÚPS. Podobný prípad je aj s katetrizáciou močového mechúra. Ak máte ležiaceho pacienta, tak poisťovne považujú za lacnejšie, lepšie, humánnejšie a neviem ešte aké riešenie, ak takéhoto pacienta pošlete 80 km na urologickú ÚPS a 80 km späť sanitkou. Neviem, či mám deformovaný pohľad, ale pre mňa sú toto anomálie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou anomáliou je vyšetrenie CRP (C-reaktívny proteín). Mať prístroj resp. mať možnosť ho vyšetriť do 15 minút je povinnou súčasťou výbavy ambulancie. Je to pre prípady, kedy by omeškanie so začiatkom liečby mohlo mať fatálne následky. Sú kolegovia, ktorí nemajú laboratórium za chrbtom a používajú toto vyšetrenie, keď sa musia rozhodnúť, čo s pacientom urobia. Poisťovne (okrem UNION a.s., ktorá jediná to hradí) by to v takýchto situáciách mali hradiť. A v rámci LSPP, ktoré sú vzdialené od laboratória, by to malo byť podobne. Je podľa mňa neetické žiadať od chorého človeka úhradu za vyšetrenie, ktoré potrebujem ja ako lekár, aby som sa bezpečne rozhodol. Iná situácia je, keď sa vyšetrenia dožaduje pacient, lebo chce vedieť, či mu treba antibiotiká alebo nie, a nechce sa mu čakať na vyšetrenie zo žilovej krvi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tých anomálii je určite viac a z každej strany systému nejaké vidieť. To je len taký môj nástrel počas "vylihuvania na dereši".

Rastislav Zanovit

Rastislav Zanovit

Bloger 
  • Počet článkov:  71
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som manžel, cyklista, lekár, atď. Zoznam autorových rubrík:  zdravotníctvonámestovoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu