reklama

LSPP - pohľad z inej strany

Na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám som dostal od VšZP a.s. zaujímavé údaje, ktoré mi otvorili ďalšie rozmery témy lekárskej služby prvej pomoci (LSPP).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Žiadal som o údaje: výdavky VšZP a.s. na konkrétnych poskytovateľov LSPP v členení paušál + výkony za roky 2013, 2014 a 2015. Dôvodom bola skutočnosť, že LSPP ako segment bol podľa analýzy, ktorú každoročne vydáva Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, 3. najsilnejšie rastúcim segmentom v zdravotníctve z pohľadu výdavkov zdravotných poisťovní, medziročne z roku 2014 na rok 2015 narástol o cca 24%.

Kto uvažuje ekonomicky tak 24% zhodnotenie investície za rok je veľmi slušný ekonomický výsledok. A pokiaľ vám k tomu ešte pomôže štát, že vám formou nútených prác prihrá pracovnú silu (podobne ako chodia pracovať klienti ÚVTOSov, čiže väzni), tak to sa veľmi dobre podniká. Na rozdiel od ostatných špecializovaných ambulancií, kde sú poskytovatelia tejto formy ambulantnej starostlivostí platení za realizované výkony a majú mesačné stropy tzv. limity, LSPP limity nemá. Uvediem príklad, na ktorom to možno pochopí aj laický čitateľ. Príde pacient ku svojmu obvodnému lekárovi, vygrcaný, vyhnačkovaný, o 15.00 alebo aj o 14.00. Je zrejmé, že by mu bolo treba podať nejakú infúziu alebo dve. Do nemocnice sa mu nechce ísť. Obvodný lekár mu podá liečbu, ktorej náklady (iv kanyla, súprava, liek proti zvracaniu, rozdiel v cene roztokov, čo hradí poisťovňa a čo nie) sú asi na úrovni minimálne 1.5 eura a o hodinu ide pacient v zlepšenom stave domov. Prácu lekára a sestry nevyčíslujem, lebo to "všetko" je v kapitačnej platbe cca 2 eurá/mesiac. Keď však príde ten istý pacient o 15,30 do pohotovosti, tak za to isté uhradí poisťovňa 14,12 eur + 2 eurá platí poistenec poplatok LSPP. Prečo by to mal ten lekár urobiť počas svojich ordinačných hodín so stratou, keď o polhodinu to isté urobí za nejakú odmenu ? Ak sa to isté udeje formou návštevy u chorého poistenca v domácom prostredí, tak poisťovňa, konkrétne VšZP a.s., uhradí poskytovateľovi LSPP navyše cca ďaľších 14 eur, po 22.00 to poisťovňu vyjde o cca 22 eur viac ako pri ošetrení poistenca na ambulancii. Už len si šikovne menežovať prísun pacientov a ide to. Keď si prečítate nižšie uvedené dáta, tak pochopíte, prečo sa s týmto reliktom socialistického zdravotníctva nič nedeje a len sa na chrbty nevoľníkov pridávajú ďalšie a ďaľšie bremená: - Zvonárova novela, ktorá zaviedla povinnosť, následne 3000 eurová sankcia za nenastúpenie do výkonu LSPP, bez ohľadu, či ste chorí, živí, či rodíte, čo kojíte, či pochovávate príbuzného.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak poďme na to.

Absolútne prvenstvo si v príjmoch od VšZP udržiava niekoľko rokov poskytovaľ z Košíc, sused bývalého predsedu parlamentu. Nasleduje bratislavský poskytovateľ (preto lekárov z Bratislavy tento problém - LSPP - vôbec netrápi). Na tretej priečke figuruje Nemocnica Poprad a.s., a to aj preto, lebo robí aj kežmarský okres, ale aj celkovo ako štátna a.s. je v slušnom zisku. (prečo potom vyčítajú Uhliarikovi, že chcel transformáciu nemocníc na a.s. ?). Inak, ako som uviedol ešte na začiatku, príjem poskytovateľov LSPP tvorí paušál + výkony. Paušál závisí od veľkosti spádu (počtu poistencov) tej konkrétnej LSPP. Čiže je predpoklad, že čím je väčší spád, tým viac pacientov a tým viac výkonov tam lekári robia. Takisto je predpoklad, že LSPP vo veľkých mestách využívajú aj dochádzajúci resp. študenti. Keď som však urobil v tabuľke filter podľa pomeru celková suma/paušál, tak mi vyšlo toto poradie 1. Fiľakovo, 2. sanitkári zo Sobraniec a 3. Kysucké Nové Mesto. A je to rovnaké za posledné tri roky. Čiže periférne okresy dokážu tzv.zlaté vajíčko najlepšie vystískať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aký záver z toho vyplýva ?

  1. Ťažko očakávať zmenu v prospech ľudí, tým myslím aj nás lekárov odsúdených na výkon LSPP, keď sú ľudia s dosahom na rozhodovanie ekonomicky zaintererovaní v tomto biznise. A tým nemyslím len suseda bývalého predsedu parlamentu a jednu silnú finančnú skupinu. Ale aj čelných funkcionárov SLK (Slovenskej lekárskej komory), ktorí profitujú zo súčasného stavu.

  2. Akákoľvek redukcia siete staníc LSPP postihne najmä počtom malé okresy/stanice. Čo urobia títo podnikatelia, aby nestratili príjem ? No budú sa snažiť,aby o to neprišli.

  3. Keď ste pochopili pravidlá tohto biznisu: žiaden limit, pracovná sila daná zákonom, nešli by ste do takého podnikania ? Hoci, poznámka pod čiarov, Fiľakovo, Sobrance a Kysucké Nové Mesto určite nefunguje v režime nútených prác, lebo tam musí byť lekár motivovaný robiť, inak sa taký výsledok nedá vyrobiť.

  4. Minister to nebude mať jednoduché, ak má zadanie vyriešiť LSPP. Doterajšie návrhy majú v sebe konfliktogénny potenciál (viď petície Šaľa, Šamorín a to sa ešte nič neschvaľuje). To riešenie tu je a je nekonfliktné a ekonomicky udržateľné. Je to riešenie zdola a ponúka ho ZVLD SR www.zvld.sk

 

**Nedá sa tu vložiť tá tabuľka. Kto by mal záujem, nech napíše mailovú adresu, zašlem obratom.

 

Rastislav Zanovit

Rastislav Zanovit

Bloger 
  • Počet článkov:  71
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som manžel, cyklista, lekár, atď. Zoznam autorových rubrík:  zdravotníctvonámestovoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu