Čierny peter

Autor: Rastislav Zanovit | 13.5.2011 o 12:19 | (upravené 13.5.2011 o 13:15) Karma článku: 4,03 | Prečítané:  1428x

Poznáte tú hru. Prehráva ten, komu ostane na konci hry táto karta na ruke. Ak si prenesieme pravidlá tejto hry do politickej roviny, tak strana, ktorá v akejkoľvek koalícii dostane rezort zdravotníctva, hrá s „čierny petrom".

 

Neexistuje asi štát, kde by boli so zdravotníctvom všetci spokojní. Tým sa myslia aj profesionáli poskytujúci služby, aj pacienti - konzumenti služby. Všetko sa odvíja od množstva peňazí, ktoré sa v prepočte na hlavu do systému nalejú. Ale nezáleží to len od peňazí.

Náklady na zdravotnú starostlivosť budú stále rásť, lebo napr. sa objavujú nové sofistikovanejšie možnosti diagnostiky a liečby a tie sú takmer vždy  finančne náročnejšie. A samozrejme chceme, aby  tieto možnosti mali aj slovenskí pacienti. K zvyšovaniu nákladov prispieva aj zvyšovanie priemerného veku populácie a tým aj chorobnosti. Na druhej strane však rast výdavkov limituje hospodársky stav ekonomiky, tej ktorej krajiny. Je to jednoduchá matematika.

Tu prichádza na scénu ten čierny peter. Nemocniční lekári a zdravotné sestry sú nespokojní s odmenou svojej práce. Nemocnice generujú z roka na rok vyššie dlhy. Ambulantní odborní lekári majú problém s nezaplatenými nadlimitmi, to je s výkonmi urobenými, uznanými, ale nezaplatenými, primárna sféra nie je spokojná s výškou kapitačnej platby za poistencov a s LSPP. Pacienti sa sťažujú na doplatky za lieky, čakacie doby na vyšetrenia a operácie. Pokúsiť sa vyriešiť tieto problémy systémovo, bez toho, aby sme štát ďalej zadlžovali, je hodiť kartu na stôl, čo v našom prípade je istá politická prehra. Uvidíme, či, koalícia, konkrétne však KDH, naberie politickú odvahu na zásadné kroky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?