Námestovská pýcha (námestovský čierny fľak)

Autor: Rastislav Zanovit | 23.5.2011 o 12:31 | (upravené 24.5.2011 o 10:02) Karma článku: 11,88 | Prečítané:  3741x

Nemocnica  v Námestove nikdy nebude. Asi schladím všetkých lokálpatriotov. Ale priznám sa, že rád by som sa mýlil. Mala byť pýchou regiónu, ale ostali len oči pre plač, čierny fľak na mape mesta.

Ako požiadavka doby vzhľadom na vysokú pôrodnosť v regióne bola v roku 1958 postavená v Námestove Nemocnica s poliklinikou so zameraním na gynekológiu a pôrodníctvo. V jej priestoroch boli zriadené špecializované ambulancie, pracoviská SVaLZ a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie.

A podobne ako požiadavka doby bola v roku 1983 lôžková časť zrušená. Pacientky boli rozdelené do nemocnice v Dolnom Kubíne a Trstenej.

Pocit krivdy a duch lokálpatriotizmu viedol v roku 1993 k vyhláseniu zbierky za účelom postavenia nemocnice I. typu (vyzbierala sa suma vo výške 213000 Eur). Ľudia naozaj dávali. Napr. môj starý otec mi hovoril, že dal 2 tisíc SK, čo naozaj bolo v tom čase veľa a hovoril, že keď skončím školu, že budem mať, kde pracovať. A ľudia verili, že tá nemocnica naozaj bude a bude slúžiť, keď nie im, tak aspoň ich deťom.

V roku 1993 bolo vydané povolenie na stavbu toľko žiadaného zariadenia. Politické zákulisie mi nie je známe, ale v roku 2001 bol projekt zrušený a od vtedy sa horko ťažko dostavala a spustila aspoň tzv. kruhová časť (2004). Momentálne tam funguje dialýza a ambulancie a sídli vedenie Oravskej polikliniky. To koľkonásobne viac  sa na tejto  stavbe preinvestovalo  peňazí, ani nejdem vypočítavať, lebo všetko sú to len neoverené informácie, ale vieme všetci ako sa kedysi stavalo a tunelovalo. Po prerozdelení kompetencií prešiel majetok vtedy Územnej polikliniky pod správu VÚC. No a kým sa úradníci na VÚC-ke spamätali a začali ako tak orientovať v tejto problematike prešiel zas nejaký čas. Momentálne je stav taký ako vidieť na fotkách, jednoducho žalostný.

Spredu a zdiaľky vyzerá budova celkom dobre, DSC00080.JPG

DSC00081.JPG

ale čo je vzadu, tak z toho srdce úzkosť zviera.

DSC00082.JPG

nedokončený skelet

DSC00085.JPG

DSC00086.JPG

DSC00087.JPG

DSC00088.JPG

A na toto sa skladali obyčajní ľudia. Ľudia skromní, hovorím o staršej generácii, ktorí naozaj ťažko žili a všetko robili, len aby sa ich deti a vnúčatá mali lepšie. Je pravda, že sa máme lepšie. Doba sa zmenila tak, že veľa ľudí nemá problém chodiť na vyšetrenia do Ružomberka, či Žiliny. Ale v globále sa stala krivda. VUCka nemá šajn ani nápad, čo by tak mohla urobiť so staveniskom a podľa stavu, v akom sa nachádza len oplotenie, ju to ani netrápi. Námestovskí tínejdžri tam chodia fetovať a hrať sa paintball.

Prečo nechávajú toto nedokončené dielo chátrať ? Veď každý deň tam ochádzajú do vzduchu hodnoty, ktoré niekto musel vyrobiť. Toto nikoho nehnevá ? Mňa áno a už som nemohol byť ticho.

Ako poslanec MsZ cítim zodpovednosť s tým niečo urobiť. V Námestove počet ľudí klesá. Mladé rodiny nemajú, kde bývať, lebo ceny bytov a pozemkov sú strašne vysoké. Mesto má málo možností, kde by mohlo postaviť bytovku. Na druhej strane má na svojom území takúto "opachu", ktorá mu nepatrí. Nemocnica z toho už nikdy nebude....:-(

Navrhujem, aby to VÚC dala mestu za symbolickú sumu s tým, že sa tam vybudujú nájomné bytové jednotky. Je to jedna z možností, ako pomôcť mladým rodinám k bývaniu, skultúrniť prostredie a využiť dielo, ktoré aj tak nikto nevie inak využiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?