Ako vybrať človeka na pracovnú pozíciu ?

Autor: Rastislav Zanovit | 29.7.2011 o 8:25 | (upravené 29.7.2011 o 8:42) Karma článku: 5,62 | Prečítané:  1682x

Nie nebude tu návod, lebo sám to neviem. Skôr taká krátka nezáväzná úvaha. Mám to šťastie alebo smolu, že pokiaľ budem zdravý a bude ma táto práca baviť, môžem ju robiť až do dôchodku. (pozn. som praktický lekár pre dospelých). Väčšina ľudí však mení zamestnanie v priebehu života niekoľkokrát. Mladí si na to zvykli ako na normálnu vec, ale tí skôr narodení to často vnímajú negatívne. Strata práce v istom veku vás môže existenčne ohroziť. A keď máte úver alebo iné záväzky, je to o to ťažšie. Z praxe mám skúsenosť, že veľa ľudí to psychicky položí.

Keď som hovoril o šťastí alebo smole, že mám relatívne istú prácu, myslel som to vážne. Lebo istota v živote človeka degeneruje. Je prirodzené, že človek si začne v tom svojom pohodlíčku a stereotype vegetovať. Stráca motiváciu sa v práci zlepšovať, vzdelávať, atď. Niektoré firmy to majú v sebe, v svojej kultúre, že ľudí obmieňajú, lebo potrebujú stále „nový vietor“. Určitá miera neistoty je v živote potrebná, aspoň pre veriaceho človeka, lebo platí úmera, že s čím vyššou mierou neistoty človek žije, tým má väčšiu vieru. Tým viac sa spolieha na Boha.

Až príliš filozofovania v tak praktickej otázke, akou je výber kandidáta, že ?

Máme rôzne pracovné pozície, na ktoré sa ľudia vyberajú rôznym spôsobom. Konkurz na najlepšie platenú štátnu funkciu sa volá "Voľby prezidenta SR". Demokratickým voľbami sa obsadzujú najvyššie pozície v samospráve a volia poslanci NRSR. V rámci rôznych štátnych úradov a inštitúcií sa dosadzujú zamestnanci po politickej alebo rodinnej dohode.

Ja som zažil v živote jeden pohovor, kde som si odskočil z takého pracovného tábora, čiže som bol aj tak oblečený: kraťasy, sandále a šušťáková vetrovka. Riaditeľ zariadenia mi to dal aj patrične najavo, ale prijali ma. Avšak z rozprávania kamarátov viem, že niektoré firmy si za účelom vybratia najvhodnejšie kandidáta na voľnú pozíciu (najčastejšie sú to managerské posty) zaplatia personálnu agentúru, ktorá za nich tento výber vykoná.

Práca s ľudskými zdrojmi s aza posledné roky stala veľmi sofistikovaným a špecializovaným odvetvím.

Aj nás v Námestove čaká výber toho správneho človeka. Súčasný riaditeľ Technických služieb mesta Námestovo odchádza do zaslúženého dôchodku a preto treba nájsť človeka, ktorý ho nahradí. A nie je veru jedno, kto tam bude sedieť, lebo od neho, od jeho práce bude závisieť ako to bude v meste vyzerať, aké životné podmienky budeme v meste mať.

Takže kandidáti pozor ! Termín podania prihlášok je 31.8.2011. Chceme vybrať najlepšie z najlepších.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?