Dozvuky festivalu v Námestove

Autor: Rastislav Zanovit | 23.8.2011 o 14:07 | (upravené 23.8.2011 o 14:17) Karma článku: 8,60 | Prečítané:  2471x

Keď som sa v nedeľu prešiel okolo Čajky – študentom známe to miesto - na parkovisko a potom po chodníku, ktorý vedie okolo hlavnej cesty smerom na Zubrohlavu, zamyslel som sa nad tým, čo priniesol festival Orange Summer Fest nášmu mestu. Podnietil ma k tomu najprv slalom pomedzi ľudské zvratky a neskôr  prechádzka pozdĺž zvyškov po byvakujúcich, ktorí okrem odpadkov zanechali po sebe aj ľudské exkrementy. Fotodokumentáciu si myslím, že nemusím predkladať, všetci to poznáte.

Idúc tak okolo tej „krásy“, som si povedal, že skúsim zistiť, aký má z tejto akcie mesto príjem. Nábrežie je v podstate zadefinované ako centrum mesta, tak to aspoň vyplýva z projektu v rámci, ktorého sa teraz prerába. Tradičná letná šnúra festivalov je zviazaná s vodnými nádržami. Tento rok sa konala v obľúbených rekreačných oblastiach na Domaši, Ružinej, Duchonke, ale len na Oravskej priehrade bola akcia priamo v centre mesta. Prekvapením pre mňa bolo zistenie, že mesto za prenájom plochy zinkasovalo cca 390 Eur. Aké iné benefity máme, my občania, ktorí tam neboli, z tejto akcie ? Pýtam sa preto, lebo nie všetci občania mesta sú nadšení takouto akciou. Tak teda, keď to pretrpia, mali by vedieť, za akú cenu. Určite sú benefity, ktoré sa nedajú vyčísliť číselnou hodnotou. Preto by sme mali o týchto veciach diskutovať a zvážiť, či to aj v budúcnosti chceme (či to stojí za to) alebo nie.

Podobne ako v jednoduchom účtovníctve máte na jednej strane príjmy a na druhej strane výdavky (náklady), skúsim urobiť takú malú bilanciu festivalu vo vzťahu k bežnému občanovi mesta.

Začnem príjmami:

- prenájom plochy

- reklama a priestor v médiách, v podstate sa tým mesto zviditeľňuje

- zvýšený počet ľudí – zvýšené tržby v obchodoch, reštauráciách, ..., toto de facto nie je príjem mesta, ale podnikateľov, ktorí platia mestu dane od plochy prevádzky, prípadne sponzorujú podujatia v meste

 

Výdavky:

- hluk

- bordel, ktorý treba odpratať

- tento rok aj jeden ľudský život

 

Ten výpočet nie je definitívny, určite by niekto mohol niečo pridať. Je to len môj pohľad na vec. Viem, že veľa ľudí nadáva aj na festival Verím Pane, lebo aj počas tohto festivalu prichádzajú do mesta ľudia, ktorí sa tu prídu opiť a nemajú nič spoločné s festivalom. Orange Summer Fest je však bezprostredne spojený s konzumáciou alkoholu a z toho vyplývajúcich dôsledkov. Nehovorím, že máme zakázať sa mladým zabávať. Len chcem položiť takú rečnícku otázku, či je to to najlepšie riešenie, pustiť akciu takéhoto druhu do centra mesta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?