Pohotovosti (LSPP) sú fakt problém !

Autor: Rastislav Zanovit | 8.11.2011 o 13:07 | (upravené 8.11.2011 o 13:12) Karma článku: 6,60 | Prečítané:  1654x

S rozčarovaním čítam posledné informácie o tom, že vláda sa s LSPP nebude asi zaoberať. Kdekoľvek sa objaví článok o tom, že sa má skrátiť LSPP, hneď sa rozprúdi búrlivá diskusia, kde na jednej strane obhajujú svoje požiadavky dotknutí lekári a na druhej militantní poistenci – nelekári, buď opisujú svoje negatívne skúsenosti, prípadne schvaľujú to, že zákon pod hrozbou vysokej sankcie núti občanov SR do nepretržitej práce (32 hodín). Keď sa akákoľvek služba poskytuje niekým, kto to robí z donútenia, kto je nespokojný, zákonite bude nespokojný aj ten, kto si tú službu zaplatil. Tak načo nám je potom taká služba ?

Vyššie územné celky (VÚC) zuby nechty držia terajší stav, aj keď vedia, že sieť je predimenzovaná, že podľa súčasných podmienok by stačila polovica staníc LSPP pre dospelých a asi tretina staníc pre deti a dorast. A oháňajú sa zákonnou povinnosťou lekárov slúžiť a tiež aj sankciami, ktoré im zákon umožňuje. Na ťahu však je vláda resp. parlament. Už od júna minulého roku pán minister verbálne deklaruje, že problém sa bude riešiť komplexne. Trvalo to síce dosť dlho, ale boli sme trpezliví. Teraz, keď materiál má ísť do parlamentu sa zrazu z obavy asi zo straty volebných preferencií materiál hodí na spodok zásuvky.

Každý lekár musí nastúpiť do služby, kedy mu to určí lekár VÚC. Aj keď je chorý. Ja viem, že keď mám 38.5C, tak asi nepodám taký výkon, ako keď som fit, ale systém je tak nastavený, iné riešenie  nemám. A choroba sa nedá naplánovať. A čo má hovoriť kolegyňa, ktorá musela byť v službe s ľahkou cievnou mozgovou príhodou. Zoberte si priemerný vek praktických lekárov a vypočítajte pravdepodobnosť takejto situácie. Lenže do služby nastúpiť musíte. Neexistuje žiadna výnimka, neplatí zákonník práce, a to všetko za čistú hodinovú mzdu 1.7 Euro. Toľko som mimochodom zarábal na brigáde ako študent pred 13 rokmi.

Ak spoločnosť chce LSPP, tak nech ju má. Ja som za to. Ak poviete, že nepretržite, tak definujte, kde sa bude poskytovať a tiež za koľko, ale zrušte to novodobé nevoľníctvo pod hrozbou pokuty. Najideálnejším a najmenej bolestivým riešením by bolo v prvom kroku umožniť skrátenie fungovania do 22.00. A pokiaľ chceme, aby služba bola poskytovaná kvalitne, teda aby zákazník bol spokojný, tak v druhom kroku treba určite zrušiť aj povinnosť slúžiť a nechať na dobrovoľnosť.

Preto páni poslanci NRSR, skúste mať charakter a konečne sa postaviť problému LSPP zoči-voči.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?