Ťažké sústo

Autor: Rastislav Zanovit | 11.5.2012 o 0:21 | (upravené 11.5.2012 o 7:31) Karma článku: 7,74 | Prečítané:  213x

Byť poslancom, t.j. hájiť záujmy voličov, či už je to len obecné resp. mestské zastupiteľstvo nie je vždy jednoduché. Konkrétne, my, v Námestove máme teraz naozaj poriadne veľké sústo, ktoré musíme prežuť.

 

Ak sa hovorí, že minulosť je ako tieň, že nám je stále v pätách, tak v rámci práce poslanca MsZ sa s tým stretávam neustále. Problémy, ktoré sa riešia, súvisia s rozhodnutiami z predošlého volebného obdobia. Jeden z nich je však skutočne veľmi citlivý.

Je známe, že mesto nemá vysporiadané cesty, že pozemky pod nimi vlastnia súkromné osoby. Keďže naša rodina má tiež niekde postavenú cestu, viem o tom, že bola snaha mesta tieto veci dať do poriadku. Cesta však nie je až taký problém, lebo to by si asi nikto nedovolil ohradiť (ale možno som optimista). Problém, o ktorom sa chcem s vami podeliť vznikol v materskej škôlke. Odhadujem, že tak 30 rokov plní škôlka svoju funkciu a v jej areáli bolo cca 1600 m2, ktoré neboli vysporiadané. Mesto to chcelo vysporiadať a poslanci v minulom volebnom období to mali na stole a dali súhlas na odkúpenie za 10 Eur/m2. Vlastníci však v poslednej chvíli rozhodnutie zmenili a predali to unblock za 40 Eur/m2 súkromnej osobe. No a táto súkromná osoba prišla v tomto čase s plánom postaviť na svojom pozemku byty. Škôlka by stratila pieskoviská, kus priestoru, kde deti môžu behať a tiež južnú stranu, odkiaľ svieti do škôlky slniečko. Nový vlastník je ochotný sa svojho práva domáhať aj cestou súdov, na druhej strane prejavil ochotu vymeniť svoj pozemok za nejaký iný, ale rovnako atraktívny. Predostrel aj konkrétny návrh, že by svoj developerský zámer situoval do iného priestoru v rámci areálu škôlky, kde by ten záber areálu bol o niečo menší, nakoľko by to šlo aj mimo areál škôlky.

Aké máme možnosti ?

- Ak sa to celé nechá tak, tak časom sa vlastník môže dopracovať k tomu, že si pozemok oplotí. Či sa mu podarí tam aj niečo postaviť je otázne, lebo zámer ako ho predostrel, nie je v súlade s územným plánom, teda stavebné povolenie by nemal dostať.

- Ak by sme pristúpili na výmenu, tak vznikne problém s pôvodnými majiteľmi, ktorým boli zbúrané domy a predali pozemky štátu za účelom postavenia škôlky a teraz by tam niekto cudzí staval byty.

- A ešte máme tretiu možnosť a to odkúpiť pozemok späť. Teraz je však trhová cena údajne 70-80 Eur/m2, čo by bol celkom slušný zisk pre vlastníka a pre mesto celkom slušná strata.

A teraz budte múdri !

 

Pozn: možno by na takéto relikty socializmu mal myslieť aj štát a chrániť verejný záujem zákonom, lebo ak sa nájde niekto, kto poskupuje pozemky, čo sú pod cestami a následne začne mesto vydierať, tak neviem, neviem, ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?