Je to o postoji

Autor: Rastislav Zanovit | 19.5.2012 o 0:24 | (upravené 21.5.2012 o 13:17) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  182x

Neviem, čím to je, ale povie vám to veľa ľudí, že život za socializmu a teraz je veľký rozdiel. Nechcem vymenúvať, čo všetko som počul, v čom všetkom bol socializmus lepší ako súčasná doba. Niektorí hovoria, že ľudia mali k sebe bližšie, že teraz sú zlé vzťahy, ľudia si jeden druhého nevšímajú. Možno na tom konštatovaní niečo je. Ja by som to nezovšeobecňoval. Skôr by som povedal, aspoň podľa seba, že si často povieme, veď mňa sa to netýka, že nám je jedno, čo sa deje okolo nás. Myslíme si, že keď si budeme žiť v okruhu tých svojich ľudí, bude nám fajn. Tak to je omyl.

 

Hoci moje vedomosti z fyziky končia na úrovni maturanta gymnázia, pamätám si Newtonov zákon akcie – reakcie. Čiže, čo dobré urobíme, to sa nám vráti (hoci, my to možno nepocitíme), a aj to zlé, čo urobíme, aj to sa nám vráti (hoci, my to opäť možno nepocítime). Ale platí aj rovnica, že čo dobré neurobíme, aj to sa nám vráti. To, čo je dobré, a čo zlé by nám malo povedať svedomie, a to treba formovať. Je otázne, kto momentálne formuje svedomie ľudí. Či cirkev, či Markíza, či Jojka, … Na to, aby sme mohli zaujať nejaký postoj k niečomu, musíme mať o veciach jasno. Postojom vyjadríme vzťah, buď kladný alebo záporný. Niekedy sa hanbíme vyjadriť svoj názor, veď čo keď nebude konformný s názorom väčšiny? To je možno aj môj problém. Bol som dlho ticho. Ale aj týmto blogom som si povedal, že už nemôžem byť ticho. Že niektoré veci treba povedať nahlas. Bez ohľadu na to, koľko kritických komentárov sa znesie na takýto názor. Je to prirodzené, duchovný boj sa prenáša aj úroveň pozemskú.

Priznám sa, že nad niektorými vecami som sa nezamýšľal. Až ľudia, ktorí majú citlivejšie svedomie mi otvorili oči. Príklad, máme v Námestove niekoľko herní. Čo je na tom zlé ? Aj sám som chodil stávkovať. Ale spomínam si na to, ako som sa chvel, keď som zisťoval výsledky, toto je skutočný craving ako pri droge. Nie nadarmo je gamblerstvo choroba. Ale môžete si povedať, že to nie je môj problém. Relatívne. Podobne ako alkohol rozvracia rodiny, takisto aj táto závislosť. Naše svedomie však akosi otupelo, keď sme si nechali vystavať takéto zariadenia.

Mali sme tu sériu krejzišopov (schválne, kvôli vyhľadávačom), našťastie aspoň z Námestova zmizli.

Otvorili tu verejný dom, v katastri nášho mesta. Ak to neviete, tak je to pravda, potvrdila mi to kolegyňa, ktorá tam bola na výjazde s RLP. Samozrejme, že oficiálne sa nazýva inak. Je to dobré alebo zlé ? Jednoznačne zlé ! Ja viem, že všade inde majú takéto zariadenia, a že môžete môj názor považovať za spiatočnícky, a že nepatrí do 21.storočia ako odkázala jedna europoslankyňa poslancovi Národnej rady SR. Ale prečo si tu takéto niečo pustíme my, katolíci v Námestove ?

Najjednoduchšie je sklopiť uši, zavrieť oči a povedať: „mňa sa to netýka !“ Omyl na druhú.

Dôkazom toho, že tu niekto skúša naše svedomie je aj táto fotka. To, že je oproti fare a kostolu herňa, to sme možno prehliadli, alebo sme si to nejako vysvetlili. A nakoniec, veď je to problém fary, nie ?  Ale keď tam pustia toto (12.5.2012), aj to nám bude jedno ? Máme ešte nejaké svedomie ?

Tak námestovčania, aký postoj k tejto veci zaujmeme ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?