Známy hlas v rádiu

Autor: Rastislav Zanovit | 12.11.2012 o 20:48 | (upravené 12.11.2012 o 21:01) Karma článku: 9,45 | Prečítané:  311x

Idem si minule v aute cez Poľsko. Nebavilo ma už počúvať poľštinu v rádiu, tak som prepínal. Okrem známych hlasov moderátorov niektorých slovenských rádií som zrazu zachytil hlas, ktorý som si v hlave spojil s nejakým priateľom. Prst bol však rýchlejší a posunul hľadanie v rádiu ďaľej. Tak som sa vrátil o stanicu späť a počúvam. Počúvam,...”Veď to je Milan !”, v duchu som zvolal a zaradoval sa, že som stretol starého priateľa.

Keď poviem Milan, tak tým myslím, Milana Bubáka, kňaza verbistu. Kto ho nepozná, tak len v krátkosti na predstavenie, je to človek, ktorý stojí za vznikom  bratislavského UPC (Univerzitné pastoračné centrum).
Vznik UPC v Bratislave bol, je a zostane pre mňa zázrakom. Je to už skoro história a určite neviem presne celú genézu, lebo som nebol pri tom. Čo však viem, tak boli za tým nejakí chalani z mat-fyzu, ktorí chceli, aby sa na internátoch v študentskom mestečku konali sväté omše.  A tak prišiel Milan do Mlynskej Doliny. V sobotu do rána diskotéka v UNICu, potom upratať a pripraviť všetko na dôstojné slávenie  svätej omše.
Keď začali v “Jéčku” (kostol u Jeziutov) počas vysokoškolských svätých omší vyzývať na modlitby za nové centrum, zdalo sa mi to ako vtip. A hoci boli voľné priestory jedálne na “Štúráku”, bolo to pre mňa stále v úrovni sci-fi. No ale moja neviera kapitulovala.

Kto zažil nabitú veľkú sálu UPC, musí len skonštatovať, že toto nie je ľudské dielo. Tak ako mnohí zo študentov som po skončení vysokej školy opustil Bratislavu a musím priznať, že tá atmosféra UPC mi chýbala, podobne ako Milanove kázne. (Svojho času som chodil v sobotu večer ku sv. Ladislavovi a v nedeľu do UNICu, aby som si čo najviac zapamätal). Život však ide ďalej a aj Milan v Bratislave skončil svoje účinkovanie a myslím si, že pre všetkých tých, ktorí chodili na jeho sväté omše, to bola “strata”. Tentokrát jeho odchod do Ríma nebol politickou emigráciou ako ešte za čias socializmu, ale rozhodnutie predstavených rehole.


Naše  “posledné stretnutie” v aute ma skutočne veľmi potešilo. Preto sa chcem podeliť aj s ostatnými, ktorí ho poznajú, s mojím novým objavom. Možno to už beží dlhšie, ale ja o tom viem asi mesiac, že na rádiu Lumen začína denne o 20.15 vysielanie Rádia Vatikán a v piatok po správach je príhovor pátra Milana Bubáka SVD na tému nedeľného evanjelia. Ak nezvyknete počúvať Rádio Lumen, nevadí. Ak chcete, môžte  využiť možnosti internetu a z archívu tohoto rádia si podľa dátumu môžte tento program spustiť alebo stiahnúť a vypočuť, keď budete mať čas. Tu je link na spomínaný archív, príhovor začína asi po 6. minúte. http://www.lumen.sk/live-detail.php?id=5.


Takže na záver ďakujem slovenského vedeniu Rádia Vatikán, že oslovili Milana a tiež Milanovi, že aspoň takouto formou môže komunikovať s tými, ktorým zapálil v srdci svetlo Kristovej lásky.
Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?