Prizná si pán premiér chybný krok ?

Autor: Rastislav Zanovit | 25.11.2012 o 4:40 | (upravené 25.11.2012 o 4:51) Karma článku: 7,09 | Prečítané:  198x

Posledné správy ma utvrdili v presvedčení, že niektoré kroky súčasnej vlády budú mať taký efekt, že štát na tom prerobí. Zoberiem si len dve veci zmeny zákonníka práce a unitárny systém zdravotného poistenia.

Cítime to už aj my na Hornej Orave, že firmy prepúšťajú. Nie je to hromadné prepúšťanie, ide to tak postupne z mesiaca na mesiac. Tých príčin je viac, sťahovanie investorov za lacnejšou pracovnou silou, útlm výroby u odberateľov a jedným z faktorov sú aj pripravované zmeny v zákonníku práce. Výsledok je prepúšťanie a následné zástupy na úradoch práce. Myšlienka možno nebola zlá, lebo “leasing ľudí” najatých na dohodu agentúrami prenajímaných výrobným firmám mi príde dosť nehumánny, na druhej však títo ľudia budú namiesto práce navštevovať úrady práce. Čo je ľudskejšie ? Dať prácu alebo podporu ? V konečnom dôsledku si myslím, že tieto zmeny budú pre štát drahšie a na dávky v nezamestnanosti a nemocenské dávky pôjde z rozpočtu Sociálnej poisťovne viac ako sa plánuje. Som zvedavý, že ak k tomu dôjde, či si pán premiér prizná chybu alebo sa bude vyhovárať na krízu.
Unitárny systém. Ako vyslúžilý bojovník za spravodlivú dostupnosť zdravotnej starostlivosť by som tento krok privítal. Ukázalo by sa, konkrétne v špecializovanej ambulantnej starostlivosti, aké sú rozdiely medzi poskytovateľmi v rámci Slovenska. A ukázalo sa by sa, aká je skutočná spotreba týchto služieb v rámci okresov a krajov. To je však asi jediné pozitívum, ktoré vidím v unitárnom systéme. Či by bola resp. bude ochota niečo s tým (s tou nespravodlivosťou) urobiť je otázne. Vyžadovalo by to nastavenie siete zmluvných poskytovateľov a ich zmluvných uväzkov na počet obyvateľov okresov a nie ako je to teraz, že sieť je definovaná na kraj.
Zisk zdravotných poisťovní tvorí necelé 1% príjmov  zdravotných poisťovní (za rok 2011 mali poisťovne príimy spolu 3,585 mld. Eur-zisk 0,242 mld Eur). Ako rýchlo sa vrátia náklady, ktoré bude stáť unitarizácia ? 10 rokov ? 20 rokov? Nikto ani netuší, ale je predpoklad, že keď VšZP a.s. bude pokračovať v nastúpenom trende (rok 2010 strata 120 mil. Eur, rok 2011 zisk 5,7 mil. Eur), tak by sa to malo časom vrátiť. To však nerieši problémy občanov (kvalita, dostupnosť, transparentnosť, spravodlivosť). A  o tomto zatiaľ nikto nehovorí.

No, uvidíme, ako hovorí Stív Vonder.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?