Dobrí a zlí gazdovia

Autor: Rastislav Zanovit | 25.11.2012 o 6:26 | (upravené 25.11.2012 o 6:42) Karma článku: 11,59 | Prečítané:  239x

Za socializmu vznikli  takéto príslovia: “Kto nekradne, okráda svoju rodinu”, alebo “Zo spoločného krv netečie”. Dobrý gazda bol ten, ktorý si dokázal niečo uliať zo spoločného, povedané priamo, okradnúť štát. Po druhej Mečiarovej vláde to už samozrejme neplatí, lebo štát sa už okradnúť nedá. Nie žeby sme vyspeli v morálke, ale jednoducho už nie je čo. (teraz letí okrádať matku Úniu, ale pozor, aby na to neprišli). Kreativita súčasných gazdov nemá hraníc a stále sa dá niekde niečo. Na Brusel sa ide úplne oficiálne. Ale aj napr. pri i zatepľovaní bytovky. By ste neverili, koľko sa dá ušetriť lepidla, sieťky a uholníkov pri takejto akcii.

Vrátim sa však k pointe mojej úvahy. Tie reminiscencie na nedávnu minulosť boli skôr na odľahčenie. Za dobrého gazdu určite nepovažujem človeka, ktorý zveľaďuje svoj majetok na úkor iného gazdu, resp. inej samosprávy, či štátu.  Smutné je, ak to však umožňujú zákony.
Na poslednom zasadaní MsZ v Námestove  vystúpil zástupca občanov ulice Mlynská, ktorý vo svojom pomerne silno emotívne podfarbenom príspevku apeloval na poslancov, aby sa vrátili k myšlienke  realizovania chodníkov na tejto ulici zámkovou dlažbou. Neukontrolovaným emóciám pripisujem aj jeho vyjadrenia po hlasovaní, ktoré nie sú hodné zopakovania. Pán ing. Palider spomenul pojem “dobrý gazda”, a že každý si dá vo svojom radšej zámkovú dlažbu ako asfalt, a že takto sa správa dobrý gazda.
Preto som si aj ja položil otázku, kto je tým gazdom v meste/obci ? Primátor ? Poslanci ? Zamestnanec úradu ? Asi sa to nedá tak jednoznačne povedať. Iné je to ak máte nejakú firmu, je tam nejaký šéf, majiteľ, konateľ, ktorý rozhoduje o všetkom sám. Takisto aj v rodine je správcom majetku väčšinou jeden, maximálne dvaja ľudia. V samospráve je to rozhodovanie komplikovanejšie. Nemalo by to však znamenať, že by takéto riadenie malo byť chybovejšie. Naopak si myslím, že pokiaľ pracujete s objektívnymi a presnými podkladmi, pokiaľ vás niekto, či už vedome alebo nevedome nezavádza, malo by platiť, viac hláv, viac rozumu. Možno by bolo zaujímavé pozrieť sa na hospodárenie nášho mesta spätne ako efektívne sa využívali zdroje, aká bola chybovosť rozhodnutí. Ako sa teda gazdovalo napr. pred 10, 20 rokmi a ako teraz.
Možno sme urobili chybu, že sme nedklepli tú zámkovú dlažbu. Bolo by to pekné. Rozhodujeme sa však na základe informácii, ktoré dostávame od tých, ktorí ich majú. V tomto prípade sme dostali informáciu, že už asi polovica dlžky je pripravená na asfaltovanie, že keby sme sa rozhodli pre zámkovú dlažbu, bude sa musieť štrk vyberať. Možno je to v tejto oblasti (stavebníctve) bežné, že keď sa vám niečo nepáči, tak to jednoducho zbúrate a postavíte nové. No z môjho pohľadu gazdu by bolo také správanie nerozumné. Ťažko by som zniesol, keby som takto zbytočne vyhodil vlastné peniaze, nie to ešte spoločné. A za ďaľšie, do ulice Mlynskej sa investovalii  financie nadrámec schváleného rozpočtu, lebo niektoré jej časti sa do súťaže nedali, ale keď už je tam stroj a chlapi.... A podobne rozbitých ulíc a možno aj viac, máme dosť. Čiže peniaze treba a nielen na opravy, ale aj na nové projekty. Dobrý gazda je aj ten, ktorý nakŕmi šesť hladných krkov a nedá len trom a ostatné deti nechá zahynúť. S podobnými petíciami môžu prísť aj obyvatelia ostatných ulíc, kde asfaltový koberec má charakter retardérov.


Po vystúpeniach typu už spomínaného občana mám pocit akoby sme my ako poslanci zastupovali záujmy inej obce (mesta) a všetky peniaze, ktoré sa nepreinvestujú tu, pošleme niekde inde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?