Nechcete si dať džointa ?

Autor: Rastislav Zanovit | 1.12.2012 o 23:38 | (upravené 1.12.2012 o 23:59) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  254x

Alebo vás pozvem na “čáru”. Teraz nemyslím, tú v Brne. Alebo nejakého panáčika si nedáte ? Alebo si poďte so mnou zahádzať do blikajúcej búdky. A čo takto nejaký suvenír z krejzi-šopu ? Niektoré návrhy sú slušné, za niektoré sa na mňa nalepia chlapíci z protidrogovej jednotky. Nebojte sa, nechcem propagovať žiadne drogy.

Chcem sa len zamyslieť nad skutočnosťou, že generálna prokuratúra bude  riešiť rébus, či zákaz hazardných hier v meste/obci prijatím VZN (všeobecne záväzné nariadenie) je v rozpore s právom na podnikanie podľa Ústavy SR:
Čl.35
(1) Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť.
(2) Zákon môže ustanoviť podmienky a obmedzenia výkonu určitých povolaní alebo činností.

Nerobím si štatistiku, ale keď sa pýtam ľudí v rámci odoberania anamnézy, či fajčia, tak menšina priznáva, že áno. A z tej menšiny väčšia polovica už skúšala prestať, ale nepodarilo sa. Cigareta je droga. Našťastie spôsobuje len choroby, nemá priame sociálne dopady. Naša spoločnosť vyspela v tom, že už chráni nefajčiarov a aspoň na verejnosti sa snaží fajčiarov izolovať. Problém s fajčením je však u mladistvých do 18 rokov. Toto nie je v poriadku.
Alkohol je metla ľudstva, ale pozametať treba. Alkoholici sú veľmi dobrí občania pre štát. Platia vysoké spotrebné dane a väčšinou sú takí altruisti, že svoje dávky starobného dôchodku prenechajú iným. Akurát, že zo zdravotného poistenia si v priemere odhryznú viac k pomere ich krátkovekosti. Alkohol však veľmi vážne deštruuje vzťahy v rodine.
Prečo vlastne potrebujeme nejaké závislosti ?
Scott Peck v jednej zo svojich kníh (ciest)  to vysvetľuje nasledovne. Parafrázujem. Človek bol Bohom vyhnaný z Raja a je v ňom podvedomá túžba sa do tohto Raja vrátiť. A preto my ľudia experimentujeme. Nevieme sa vmestiť do vlastnej kože. Nevieme, čo s prstami. Chceme prekročiť prah vlastného vedomia. Nevieme prijať samých seba. Máme splíny (pesimá), ktoré nie sme schopní rozchodiť. Potrebujeme endorfíny, adrenalín. Sú ľudia, ktorí ten craving (túžba po droge) tak napumpujú, že ich to dostane do vzťahu s tvrdou drogou a tam sa dostavajú do virtuálneho raja, z ktorého návrat po vyprchaní účinku je pád priamo do pekla. A peklo na zemi prežívajú vždy aj tí najbližší.
Patologické hráčstvo. Maďarský parlament zakázal automaty. Dôvod ? Ochudobňovanie chudobných  a ohrozovanie bezpečnosti štátu, lebo podobne ako drogy aj gamblerstvo je spojené s vyššou kriminalitou a organizovaným zločinom. Nie je to prejav vyspelosti spoločnosti a uvedomelosti parlamentu?
Ľahostajnosť je to správne slovo, ktoré charakterizuje postoj väčšiny ľudí k herniam. Najjednoduchšie je si povedať, že mňa sa to netýka. Keď sa však stanete obeťou niekoho, kto hľadá zdroj, aby si mohol zahrať alebo budete mať tento problém v rodine, budete si to myslieť naďalej ?


Nepoznám prokurátorov, ktorí budú posudzovať podanie podnikateľov z Humenného o obmedzovaní ich ústavného práva podnikať. Je to však v prvom rade o charaktere osobnosti a zdravom sedliackom rozume.
Možno budú ľahostajní k tejto téme.
Možno budú závislí (moc, peniaze, kariéra,...).
Možno budú spravodliví.

Ako spoločnosť niektoré závislosti tolerujeme, iné regulujeme a iné tvrdo odmietame. Nemyslím si, že by sme si mali brať príklad z krajín ako je napr.  Holandsko. Skôr by som  dal do pozornosti kompetentným nášho južného suseda. Asi vedeli, prečo to robia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?