Pravda oslobodzuje (a niekedy aj bolí)

Autor: Rastislav Zanovit | 18.12.2012 o 0:34 | (upravené 18.12.2012 o 0:53) Karma článku: 11,20 | Prečítané:  274x

Možno nie som ten pravý, ktorý sa má k tejto veci vyjadriť resp. nie som povolaný vôbec vyjadriť svoj názor. Možno som sa nakazil od Igora Matoviča, ktorý dáva interwiev aj bezpečnostným kamerám na chodbe NRSR (prepáč Igor) a teda sa vyjadrujem aj k tomu, čo nemám. Ale priznám sa, že príbeh Roberta Bezáka z Handlovej ma podnietil sa zamyslieť, či prelomenie mlčania z jeho strany bolo správne alebo nie.

Pána arcibiskupa som nikdy predtým nestretol ani nepočul hovoriť, ale po tom, čo som ho počul teraz v nedeľu a videl, aký kríž dostal od Pána Boha, tak som musel skonštatovať, že ho ten Najvyšší musí mať veľmi rád.
Svojho času správa, že sa nejaký redemptorista z Radvane stal arcibiskupom, ma prekvapila. Určite som sa nad tým začudoval, ale povedal som si, že nakoniec dobrý nápad urobiť reholníka biskupom. A takisto som sa začudoval, keď som sa dopočul správu o jeho odvolaní.
Cirkev je hierarchická inštitúcia. Nebol som na vojne, ale myslím si, že aj armáda má podobnú štruktúru. Platia tam dve pravidlá: 1. Veliteľ má vždy pravdu, 2.Aj keď ju nemá, tak platí pravidlo č.1. Ja veľmi rád používam aj keď hovorím o cirkvi vojenskú terminológiu. Veď koľko vojakov si uctievame ako  svätých ! Kto bol na vojne a vníma tieto veci cez tento uhol pohľadu, nemá problém prijať rozhodnutie Svätého Otca, keď odvolá admirála trnavskej flotily. Určite na to mal nejaký dôvod.
Mňa však zaujala z rozprávania otca arcibiskupa paralela s manželstvom, na margo samostatného rozhodovania o financiách predchádzajúcim šéfom arcidiecézy. Som jednoznačne za to, aby  vo veciach verejných bola maximálna transparencia. Nech má každý možnosť vidieť do kuchyne, kde sa varí zo spoločného. Čo sa týka kuchýň rodín, tu je to na zváženie, lebo sa hovorí, čo sa doma upečie, to sa doma aj zje. Ja tento názor nezdieľam úplne a som za istú otvorenosť aj v rámci rodín navzájom.
Otec arcibiskup si položil rečnícku otázku, či je správne, keď v manželstve si manžel nechá polovicu výplaty a použije ju bez vedomia manželky. Trochu tú otázku zovšeobecním, a spýtam sa, či je správne, aby mali manželia v manželstve tajomstvá. A či je správne, aby mala cirkev nejaké tajomstvá okrem tajomstva s veľkým “T” ? V manželstve mi napadá jeden prípad, kedy nie je jednoznačne správne poznať pravdu. Ak hádate, že je to nevera jedného partnera, tak hádate správne. Nebudem to tu bližšie rozoberať, len si položím daľšiu otázku. Čo je tou “neverou” v rámci cirkvi, tou pravdou, ktorá by mohla mať za následok niečo ako rozvod v manželstve ? Lenže cirkev je spoločenstvo množstva ľudí. Určite by ich veľa odišlo. Ale boli by aj takí, ktorí by sa správali ako ten z manželov, ktorí síce s bolesťou v srdci, ale by odpustil zradu toho druhého partnera a  prijal by ho späť. Viem, že je ťažké pre kňazov a ešte viac pre biskupov sa k tejto téme vyjadrovať. Nie sú pešiaci ako ja a majú oveľa väčšie poznanie a  zodpovednosť, ale aj povinnosti voči nadriadeným. Preto si dovoľujem takto oficiálne podporiť  rozhodnutie otca arcibiskupa prehovoriť.
A je jedno, či sa na vec pozerám ako “člen komanda rýchleho nasadenia”  alebo ako manžel.
Pravda oslobodzuje.

http://www.pnky.sk/aktuality/dokument-arcibiskup-s-ludskou-tvarou-je-na-internete/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?