Opäť o LSPP (lekárska služba prvej pomoci)

Autor: Rastislav Zanovit | 10.5.2013 o 22:51 | (upravené 10.5.2013 o 23:00) Karma článku: 8,53 | Prečítané:  423x

Téma LSPP je veľmi citlivá a vyzerá to tak, že až politicky tabuizovaná. V médiach sa hovorí o rôzych témach. O unitarizácii, trestno-právnej zodpovednosti nemocničných lekárov, spomaľovaní rastu dlhu nemocníc, ale že je problém v poskytovaní LSPP, o tom ani chýru ani slychu. Tak opäť trochu rozdúcham pahrebu emócií.

Sporadicky  sa v médiach objaví nejaká správička, že niekde zrušili LSPP, či niekde je lekár súdený za smrť v súvislosti s výkonom tejto služby. Ale na rozdiel od nemocničných lekárov, sa zdá, že lekári vykonávajúci LSPP, sú so súčasným stavom spokojní. Možno vo veľkých mestách. To, že tých nespokojných nepočuť, je pravdepodobne už vďaka agónii letargie z neriešenia tejto situácie. Lebo tento stav, kedy musíme do služby nastúpiť bez ohľadu na to, či máte zmluvu alebo nie,či ste zdraví alebo nie, či práve pochovávate príbuzného, trvá už veľmi dlho, podľa mojich údajov minimálne od roku 2006. Samozrejme, že ten imperatív so sebou nesie aj sankciu za neuposlúchnutie vo výške 3300 Eur, pričom brigádničky v Tescu majú hodinovú sadzbu vyššiu ako mnohí slúžiaci lekári. Jasné, že peniaze by sa nemali v súvislosti s tak šľachetným povolaním vôbec spomínať. Ja s tým nemám problém, dokonca by som privítal nech sa to aj uzákoní, že máme robiť zadarmo. V takom prípade však nech sa uzákoní minimálne aj trestno-právna imunita na takúto prácu. A takisto imunita na skúmanie ÚDZS (Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou). Asi by to bolo nespravodlivé, keby sa trestala práca urobená v akcii “Z”. Len predsa tá zodpovednosť. Neviem, či by sa diaľničné mosty dali stavať v akcii “Z”. Dokonca sme si uvedomili, že asi ani najlacnejšie riešenia nie sú vždy najlepšie.


Nech sa na mňa zástupcovia košickej zdravotníckej lobby v parlamente nehnevajú, ale nejde to takto ďalej. Keď chceme mať nepretržitú starostlivosť, tak nech sú podmienky rovnaké pre celé územie, ako to majú aj požiarnici, policajti, či záchranári. Nie, že keď v Košiciach znáša sliepočka zlaté vajíčka, budeme sa tváriť, že “vsjo v pariadke”, nič neriešime, ale de facto konzervujeme status quo.

A potom je tu povinnosť pracovať bez nároku na nejakú minimálnu odmenu. Nútená práca ako vyšitá, a to nie sme ani v stave ohrozenia. Zrušme povinnosť a stanovme takú minimálnu odmenu, že nebude problém personálne zabezpečiť fungovanie tejto služby. Tu sa dostávame  k otázke zdrojov  a tých je ako vždy ? …..málo ! (správne ste predpokladali).


Pozeral som program Národnej rady SR a jej výborov, ale nikde som v programe zdravotného výboru nenašiel zmienku, že sa bude prejednávať problém LSPP. A to pani ministerka sľúbila, že na jar sa to dorieši.

Sa to naťahuje ako sopeľ v prievane.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?