Pošli ďalej

Autor: Rastislav Zanovit | 17.5.2013 o 23:09 | (upravené 17.5.2013 o 23:58) Karma článku: 9,25 | Prečítané:  210x

Azda si pamätáte na celkom zaujímavý film o chlapcovi, ktorý chcel v praxi rozbehnúť “pyramídu” pomoci. Ak ti niekto pomôže, tak ty pomôž ďalšiemu (ďalším). Klasická pyramída, ako multi level marketing (MLM), pomôž trom ľuďom, tí zas pomôžu trom ľuďom atď., atď., geometrickým radom sa tak môže šíriť dobrý pocit z ľudskej spolupatričnosti. V tejto súvislosti mi napadá aj “fenomén motýlich krídel”. Drobný pohyb molekúl vzduchu spôsobí na druhej strane oceánu búrku.

Obeta jedného neobyčajného človeka spôsobila, že zem zaplavila a stále zaplavuje

búrka lásky. Deje sa to zištne/nezištne vo vzťahu rodič dieťa. To pošli ďalej znamená, že to čo som dostal, dám ďalej. Deje sa to vtedy, keď úplne cudzí človek vás autom odvezie na vlak, pričom urobí kilometre navyše a stratí pritom čas. Možno bude frflať jeho manželka, možno ho kvôli meškaniu vyhodia z práce, ale urobil skutok lásky. Zriekol sa seba, svojho času, svojho majetku. Pre niekoho nepochopiteľný skutok, ale pre toho, kto tomu verí, sa časovaná bomba dobra vráti a započíta, ak nie tu, tak v nebi určite. Svet nám samozrejme hovorí niečo úplne iné: “Ty si v centre diania, ty si dôležitý, toto je len tvoje, poctivo zarobené,....” Žial, to nie je pravda. Z pohľadu večnosti  nám  nič nepatrí. Všetko máme len zapožičané, aj svoj život.

Možno trochu melancholické podfarbenie, ale zamýšľam sa aj nad opačnou situáciou. Ak vám niekto uškodí, urobí naozaj zle. Čo urobíte ? Pošli to ďalej ? A nie jednému, ale trom ? Verte, že naštartujete časovanú bombu zla. Napríklad ste ako  žiak zažili poníženie zo strany učiteľa. Náhodou sa ním, tým učiteľom, stanete a budete pokračovať v tom istom. Alebo vám sused  v dome nedovolil robiť stavebné úpravy podľa vašich predstáv, tak to isté urobíte druhému susedovi, veď “pošli ďalej”. A už máte peklo z oboch strán.

My  kresťania zabúdame na odkaz nášho Učiteľa. A tým pádom sa nezištnosť, ľudskosť, dobroprajnosť vytráca z našich životov. Akoby sme zabudli, že to “pošli ďalej” funguje.


Matúš 25,34-40

Vtedy mu spravodliví povedia: „Pane, a kedy sme ťa videli hladného a nakŕmili sme ťa, alebo smädného a dali sme ti piť? Kedy sme ťa videli ako pocestného a pritúlili sme ťa, alebo nahého a priodeli sme ťa? Kedy sme ťa videli chorého alebo vo väzení a prišli sme k tebe?“ Kráľ im odpovie: „Veru, hovorím vám: Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili.“ Potom povie aj tým, čo budú zľava: „Odíďte odo mňa, zlorečení, do večného ohňa, ktorý je pripravený diablovi a jeho anjelom! Lebo som bol hladný, a nedali ste mi jesť; bol som smädný, a nedali ste mi piť; bol som pocestný, a nepritúlili ste ma; bol som nahý, a nepriodeli ste ma; bol som chorý a vo väzení, a nenavštívili ste ma.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?