Cenníky, prednostné a iné platby v zdravotníctve

Autor: Rastislav Zanovit | 3.12.2013 o 13:01 | (upravené 3.12.2013 o 13:23) Karma článku: 5,67 | Prečítané:  325x

Nie je mojou ambíciou problém priamych platieb v zdravotníctve vyriešiť. Uvedomujem si, že v rámci Slovenska existuje v tejto veci nenormálny guláš a ľudová slovesnosť. Skúsim len pomenovať niektoré javy a popri tom možno navrhnem aj nejaké čiastkové riešenie. Nechám sa prekvapiť.

Čiastkové riešenia nie sú to, čo potrebujeme, ale na komplexné riešenie, ktoré zavedie poriadok, nebude politická vôľa pokiaľ bude fungovať táto partokracia, lebo sponzori strán, ktoré rozhodujú o tom, ako veci fungujú, na tomto chaose slušne zarábajú. Verím tomu, že bežný človek nemá páru, aké sú toky peňazí v zdravotníctve. Nerozumie pojmom štátny, neštátny resp. súkromný lekár resp. zariadenie. Netuší, akým platobným mechanizmom sú platení lekári resp. nemocnice kam chodieva. Ten bežný občan, to ani nemusí vedieť, len chce mať istotu, že keď to bude potrebovať, dostane zdravotnú starostlivosť, akú potrebuje. (Zámerne nepoužívam pojem akú chce, lebo zdravotníctvo ešte stále nie je samoobsluha). Ako vždy, keď sa vynorí téma ako zdravotníctvo, vrhnú sa na ňu ľudia, ktorí si tu odventilujú svoje zranené emócie. Takže nech sa páči diskutujte !

Ale ak by chcel niekto vedieť niečo o finančných tokoch, tak hor sa na link: http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs//vestniky/rocnik_2013/VE-9-2013_Sprava_o_stave_vykonavania_verejneho_zdravotneho_poistenia_za_rok_2012.pdf


Jeden kamarát mi včera povedal, že najlepšie sú fleky (pracovné pozície), kde sa dobre zarába, nič nerobí resp. nie je žiadna zodpovednosť. Hneď mi aj ukázal také fleky v našom okolí. Keď som sa zamyslel, tak mi napadlo, že takých flekov je viac, dokonca aj v zdravotníctve. Budem teraz kritický k sebe, ale do podobnej situácie dostal štát obvodných lekárov. Spôsobom odmeňovania vytvoril pracovné miesta, kde sa nič nerobí, nie je žiadna zodpovednosť a dobre sa zarába. Nie je to celkom tak, ale takýto názor koluje medzi pospolitým ľudom.  Dostávame mesačne kapitačnú platbu od 1,66 eur do 2,30 eur za každého poistenca, ktorý sa u nás zaregistroval. Či je to veľa alebo málo, to nech posúdi niekto iný, ale problém je, že štát nezadefinoval, čo má obvodný lekár poskytnúť (poskytovať) za túto sumu. Nie je jasné, čo je obsahom kapitácie, a čo nie. Preto je možné, že niekto si povie, toto nie je v kapitácii, toto budú hradiť poistenci a dá si to do cenníka. Preto je taká rôznosť v cenníkoch. Preto sú tak veľké rozdiely v kvalite poskytovaných služieb medzi obvodnými lekármi. Niekto vie aj zašiť ranu, niekto vybrať cudzie teleso z oka a  maz z ucha príp. iné výkony a tak ušetriť pacientovi čas a poisťovni peniaze. Iný zas vie len vypísať výmenný lístok: ad gastro, pečiatka a podpis. Stretol som sa s rôznymi požiadavkami na kvalitu obvodných lekárov. Niektorí poistenci vedia oceniť, keď ich lekár poposiela od Šavla k Pavlovi, iní obvoďáci sú vyhľadávaní aj kvôli ich benevolencii vo vzťahu napr. k práceneschopnosti. Suma sumárum, lekári prvého kontaktu nie sú motivovaní robiť. S troškou vulgárnosti poviem, že najlepšie je ani nechodiť do roboty, lebo nemáte žiadne náklady, tým pádom, povedané ekonomickou terminológiou, máte najväčší zisk.

Čiže, ak obvoďáci nerobia, tak niekto potom musí vysaturovať dopyt po zdravotnej starostlivosti. A na to sú špecializované ambulancie (ŠAS). Niet sa, čo čudovať, že ich počet slušne narástol za posledné  roky a tiež aj náklady zdravotných poisťovní. Nadlimity (uznané a nezaplatené výkony na špecializovaných ambulanciách) a rastúci dopyt spustili módu prednostných vyšetrení. A tu sa tiež prejavil sklon slovenského lekára k ľudovej tvorivosti. Sú ambulancie, a nie je ich málo, kde robia prvých napr. 5 ľudí podľa poradia a ostatní sú všetci akože “prednostní”.  Niektorý si z toho urobili tzv. gold mine. Každý vám povie, že radšej si zaplatí, len aby sa dostal k tomu špecialistovi. Súčasný návrh na určitú reguláciu je podľa mňa o ničom. Položme si otázku, prečo sú také čakacie lehoty a taký dopyt po špecialistoch ? Je ich málo ? Možno, ale nie všade. Populácia starne, zvyšuje sa teda najmä dopyt. Približne 4.3 % výkonov v ŠAS poisťovne v roku 2012 nezaplatili (14318469 eur).

Z môjho pohľadu efektívnejším riešením  by bolo zadefinovať pre primárny kontakt (obvodných lekárov), čo všetko musia robiť za kapitačnú platbu, a čo sa im bude platiť navyše. Myslím si, že keď len 10% dopytu po zdravotnej starostlivosti vykryjú obvodní lekári, špecialisti zrazu zistia, že nemajú koho vyšetrovať a liečiť. Už nebudú robiť ako za pásom príp. ako hluchonemé roboty, ktoré pacienta nepoučia a  ani nepredpíšu lieky (verím, že to sú len temné výnimky). Nebudú musieť používať inštitút prednostných vyšetrení a budú si vážiť pacienta. Je to jedno z čiastkových riešení. Pokiaľ sa neotestuje v praxi, nemôžte povedať, že je zlé. Príklad čiastkového riešenia, aké sa zaviedlo do ústavných zariadení. Za každú operáciu dostávajú nemocnice príplatok 100 eur k výkonu. Čo to prinieslo ? Konkrétne pri problémoch s kolenami. Oddielenskí ortopédi už neposielajú pacientov na magnetickú rezonanciu, lebo by museli čakať cca 2 mesiace na vyšetrenie, poisťovňu by to stálo cca 150 eur, ale radšej urobia diagnostickú artroskopiu, dostanú 100 eur, pacient  2-3 dni zohrieva posteľ na oddelení  a už môže prísť ďalší pacient, s ktorým príde od poisťovne 100 eur.   Neviem, či to bolo dobré riešenie, lebo všetko sa dá využiť aj zneužiť, ale jednoduchým krokom sa ušetria peniaze a dopyt na vyšetrenia magnetickou rezonanciou, skráti sa čas liečby pacienta a možno aj zefektívni. A nemocnice si takto môžu finančne pomôcť. Takže nápady sú a určite nie som jediný.

A pani ministerke držím palce, aby stihla počas svojho pôsobenia v tejto funkcii dotiahnúť aspoň problém s poplatkami, veľmi by tým pacientom, ale aj lekárom  pomohla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?