S hazardom sa neoplatí hazardovať

Autor: Rastislav Zanovit | 20.2.2014 o 22:12 | (upravené 20.2.2014 o 22:18) Karma článku: 7,95 | Prečítané:  234x

Nebyť ľudí, ktorých srdce  sa zapálilo na boj proti hazardu, asi by som bol rezignoval aj ja. Veď ako sa dá bojovať proti nepriateľovi, ktorý si presadí zmeny v zákonoch, ktoré liberalizujú tento druh podnikania ? Našťastie, ako hovoria cyklisti, vždy sa jazdí lepšie v balíku (pelotóne), ako sám v úniku. A tu ten protivietor je naozaj silný.

Národná rada SR prijala novelu zákona o hazardných hrách, v ktorej umožnila samospráve obmedziť určité druhy hazardných hier prevádzkovaných na jej území až po tom, čo sa v petícii vyjadrí 30 % voličov obce, že prevádzka týchto zariadení narušuje verejný poriadok. Možno ste zachytili veľmi sympatickú a premyslenú kampaň občianských aktivistov v Starej Ľubovni, ktorí hoci podpisy zozbierali, neboli úspešní.Pri hlasovaní v MsZ jeden hlas poslanca za SMER rozhodol o tom, že nemali kvalifikovanú väčšinu na prijatie všeobecne záväzného predpisu. http://richardmaly.blog.sme.sk/c/336606/Stara-Lubovna-Smeraci-ochrancovia-hazardu.html


Nám sa to podarilo. My, poslanci, sme už rok predtým vyjadrili svoju vôľu podporiť túto myšlienku, hoci kvôli vyhrážkam zo strany firiem, ktoré automaty prevádzkujú, sme neskôr uznesenie o hlasovaní o VZN zrušili. Som rád, že aktivita, ktorej hlavným motorom od začiatku bol podľa mňa ing. Juraj Kurtulík, zožala úspech v podobe dostatočného množstva podpisov. Prišla bez nejakej mediálnej stratégie, ako tzv. sudden death v hokeji. Na 12. MsZ 13.11.2013 sme VZN za starostlivej kontroly všetkých procedurálnych záležitostí schválili. Firmy, ktoré na  svoju činnosť potrebovali každoročne od mesta povolenie (tzv. výherné hracie prístroje), sa tým pádom stiahli a v meste už nepodnikajú. Tak sme čakali, čo prinesie nový rok. So sklamaním sme zistili, že hazardu ešte neodzvonilo. Na území mesta sú ešte stále herne a bary, kde sú automaty v prevádzke. Ide o tzv. videohry, ktoré majú licencie vydávané ministerstvom financií a tie licencie musia aj napriek prijatému VZN dobehnúť. To vnieslo do našich radoch trochu rozčarovania, ale potvrdilo to môj postreh, že vietor, proti ktorému šliapeme je silný.

Urobili sme “obhliadku terénu” a zistili, že máme v meste 38 automatov, pričom by ich malo byť 35. Zaujímavé je, že nie je toho, kto by to mohol a mal skontrolovať. Mesto s tým nič nemá, len mu prichádzajú na účet peniaze a zástupca štátu ? Kontroluje to vôbec daňový úrad ?


Ako hovorí nadpis,  s hazardom sa neoplatí hazardovať, nikto nikdy nemá istotu, že  vyhral. Protihráč už skúša ako spochybniť prijaté VZN. Musíme byť stále pripravení. Lebo hoci oni majú finančnú a politickú silu, my máme ľudský potenciál. A dejiny opäť ukazujú na príklade Ukrajiny, že to je najsilnejšia karta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?