Ako sa nakupuje v zdravotníctve

Autor: Rastislav Zanovit | 9.11.2014 o 5:49 | Karma článku: 6,13 | Prečítané:  671x

Ešte predtým ako padla Zuzana Zvolenská na piešťanskom CT ma naštartovala k zamysleniu sa nad touto témou  informácia v súvislosti s rozpočtovým opatrením Žilinského samosprávneho kraja, konkrétne, že sa navyšuje dotácia pre DONsP Dolný Kubín.

Nákup 3 ks EKG prístrojov pre:                                                                        + 15 000 EUR

- detské oddelenie, kde doteraz používaný prístroj z roku 1981 je momentálne nefunkčný,

- pre oddelenie dlhodobo chorých, kde sa používa prístroj z roku 1996,

- pre neurologické oddelenie, prístroj sa používa z roku 2000.

Všetky EKG prístroje sú zastaralé a fyzicky opotrebované.

 

Predpokladám, že na tieto zariadenia prebehne ešte nejaká súťaž, ale aj tak strieľanie cifier od pásu svedčí o nevedomosti cenových hladín, v akých sa prístroje pohybujú. Alebo je to zámer?

Používam prístroj z roku 2003, ktorý v tom čase stál nehoráznych 86000 Sk, ktorý, pokiaľ sa mu nič nestane, bude stále robiť to, čo potrebujem. Okrem toho mám ešte v rezerve druhý, ktorý som kúpil v roku 2010 za 300 eur priamo od výrobcu. Ja, ako neštátny lekár, ktorého takisto platia zdravotné poisťovne, sa snažím využívať prostriedky z verejného zdravotné poistenia čo najefektívnejšie. Okrem lekára robím aj nákupcu spotrebného materiálu a manažera prevádzky. Ak si chcete kúpiť na Slovensku ekg prístroj, tak sú firmy, ktoré ho ponúkajú za 800 eur a pri 3 ks dajú možno štvrtý zadarmo, lebo na tých troch už zarobili minimálne 1500 eur. Ale dá sa to urobiť aj tak, že tie isté ekg prístroje kúpite za 15000 eur a ten rozdiel, čiže 12600 eur, no skúste rozmýšľať, že čo s nimi. Týmto nepodozrievam vedenie DONsP z tunelovania, ale je to minimálne zaujímavé, čo a ako za tie peniaze kúpia. Od istého času už nenakupujem živelne, ale si predtým, ako niečo do ambulancie kúpim, zistím ceny inde. Tak sa mi podarilo kúpiť k tomu môjmu ekg prístroju kábel, za ktorý na Slovensku chceli 400 eur + DPH,  ale v Čechách ten istý kábel stál 5200 CZK aj s DPH. Pri spotrebnom materáili ako sú ihly, striekačky a pod. som išiel  cenou dolu o 30-40%. Ultrazvuk som kúpil za 5700 eur aj s DPH, pričom  slovenský predajca mi núkal svojho času technicky slabší prístroj za 12000 eur bez DPH. Mám ešte ďalšie príklady, ale myslím, že toto, čo som uviedol stačí na pochopenie, že zdravotníctvo je a bude čierna diera a priestor pre firmy ako tá v košická z kauzy CT, parazitovať na systéme. Myslel som si, že zmeniť by to mohla transformácia na štátne akciové spoločnosti, ale príklad piešťanskej nemocnice to vyvracia (hoci tá funguje ako n.o.). Ak bude majteľom súkromná firma, tá si určite prizrie, kde dajú peniaze, lebo ten rozdiel, čo na nákupe ušetrí je jej zisk. Problém je však, ak sa majiteľ volá Penta. To je však iná téma a spomínam to len preto, aby to nevyznelo, že všetko, čo je štátne, je zlé a čo neštátne dobré. Je to o charaktere ľudí. Dôležité je, aby mali platitelia zdravotného poistenia možnosť kontroly, či už je vlastník štát alebo súkromná firma, a aby boli podmienky rovnaké pre všetkých hráčov.Nie že napr. niekto platí odvody a niekto nie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komisia skončila, prokuratúra pokračuje. Čo ešte riešia na Lučanského samovražde?

V kauze bývalého šéfa polície sa vedie stíhanie pre štyri trestné činy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Narkobarón využil slovenského mafiána

Ako sa slovenská mafia stala súčasťou celosvetového narkozločinu.


Už ste čítali?