Máme veľkú šancu

Autor: Rastislav Zanovit | 24.6.2015 o 12:12 | (upravené 24.6.2015 o 12:31) Karma článku: 3,71 | Prečítané:  573x

Magickú skratku CIZS - centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti - od svojho uvedenia do éteru sprevádza veľa diskusií. Jedni v nej majú vidinu zlatého teľaťa na prepranie eurofondov.

U iných, u tých ktorých sa to najviac týka, je to sprevádzané produkciou rôznych konšpiračných teórií o reprivatizácii ambulantnej sféry. Aj jedni aj druhí asi majú v niečom pravdu.

Určite sú ľudia, ktorí do toho vidia viac, takže môj pohľad berte s rezervou ako toho, ktorý nastúpil  z druhej vlny do už rozbehnutého vlaku. Štát stratil absolútnu kontrolu nad zdravotníctvom, keď dal  príkaz na privatizáciu primárneho kontaktu, čo bola mimochodom podmienka MMF (medzinárodný menový fond). Druhý krok bol, keď nechal tretím osobám vyberať zdravotnú daň a následne platiť  za zdravotné služby. Neporiešené ostali nemocnice, kde si politici mysleli, že keď to hodia na krk nepripraveným VUCkám, že sa  to nejako vyrieši. Či to bolo dobré alebo zlé z pohľadu kvality to je na diskusiu a nedá sa to povedať len tak jedným slovom od stola. Faktom je, že cca 4 mld pritečú do systému a nejako sa “zjedia”, či to prinesie želaný efekt to nikto ani netuší. Štát nemá ani relevantné údaje ako by to meral. Tento stav samozrejme niekomu vyhovuje, to ale nechcem teraz rozoberať.

Reliktom centrálneho riadenia zdravotníctva je aj skelet rozostavenej nemocnice s poliklinikou v Námestove. Na začiatku bola túžba vtedajšieho primátora mesta Námestovo a starostov okolitých obcí vrátiť do okresu nemocnicu, ktorá tam fungovala hoci len ako lôžkové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie do roku 1983.  Aké bolo pozadie vzniku tohto projektu neviem, ale stavať sa začalo aj z príspevkov obyvateľov okresu.V tom čase sa vyzbieralo v prepočte na dnešnú menu 213000 eur. No decentralizáciou riadenia zdravotnictva bol projekt zmrazený a všetok majetok a zodpovednosť bol hodený na krk VÚC Žilina. Horko-ťažko sa dokončila a otvorila v roku 2004 aspoň časť poliklinickej časti, kde bola s veľkou slávou spustená dialýza, ktorá ako vieme, tam už nie je. A do tvarovo atypických priestorov sa presťahovala väčšina  ambulancií zo starej budovy.  I tak še da.

Ale vráťme sa k centrám. Myšlienka nám pripomína bývalé polikliniky OÚNZ. Mnohí manageri budov polikliník svojím riadením vyprovokovali vznik takýchto centier mimo polikliník väčšinou zgrupovaných v synbióze okolo lekárne, a bývalé OÚNZ poskytujú už aj nezdravotnícke služby resp. zívajú prázdnotou. Čo sa stalo s námestovskou dialýzou sa môže stať, s ktoroukoľvek špecializovanou ambulanciou. Nemyslím si, že toto je tá správna cesta ku zvýšeniu kvality poskytovanej služby. Vždy je lepšie, keď má pacient všetko na jednom mieste resp. blízko seba, aby nemusel chodiť z jedného kraja mesta na druhý a hľadať, kde zaparkuje. O tom je vízia centier. Ako táto vízia vznikala neviem  a nevylučujem, že najprv boli eurofondy a otázka ako ich minúť. Myslím si však, že je to veľká šanca ako tieto prostriedky zmysluplnne minúť na dostavbu skeletu rozostavenej nemocnice. Nemocnica z toho už nikdy nebude, to treba priznať, lebo lôžka na Slovensku sa budú redukovať resp. trasformovať a kubínsku prípadne trstenskú nemocnicu nikto nezruší, lebo politicky je to nepriestrelné. Štát ani VUCka doteraz nemali nápad, čo so skeletom. Vystriedali sa rôzni kupcovia a nápady, no nikto to zatiaľ nekúpil.

Čo sa týka centier, kľúčovú úlohu zohrajú lekári primárneho kontaktu. Bol som na jednom zo stretnutí tzv. okrúhlom stole a mal možnosť vniknúť trochu do zákulisia celého projektu. Na základe tejto skúsenosti a po oboznámení sa aj s inými materiálmi, som presvedčený, že pre námestovský okres je toto posledná šanca ako využiť rozostavaný skelet na účel, na ktorý bol zameraný.  Vízia tvorcu (-ov) myšlienky CIZS je z veľkej časti kompatibilná s mojou víziou a tiež aj niektorých kolegov ako zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti a posunúť latku kvality na vyššiu úroveň. Kto vie trochu čítať medzi riadkami a vidí ako sa zvyšuje chorobnosť, demografické krivky, tak musí uznať, že nemôžeme ostať stáť na mieste, že musíme byť pripravení do budúcnosti. Ak sa nepokúsime teraz do toho ísť, tak potom to bude len a len prišívanie záplat na deravý oblek. Takto by sme ten oblek mohli mať “grátis” a odstránil by sa z námestovskej histórie jeden niekoľkoročný čierny fľak. Skúsime zabojovať, aby sa tzv. “veľké centrum” dostalo do okresu Námestovo, veď počtom obyvateľov si to zaslúžime….

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?